Col.dr. Radu Ignat: 01.07.2005 - 18.09.2007

Născut: 10.07.1957 în localitatea Vânători, judeţul Vrancea.
Studii militare: în anul 1979 a terminat Şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Artilerie Terestră din Sibiu, iar în 1992 cursurile Academiei de Înalte Studii Militare. Şi-a perfecţionat permanent pregătirea prin frecventarea a numeroase cursuri în ţară şi străinătate, iar la 15.03.2002 a obţinut titlul de doctor în ştiinţe militare.
A comandat diverse structuri, printre cele mai importante funcţii deţinute enumerându-se comandant regiment de artilerie, locţiitor al şefului de stat major al Comandamentului Forţelor Terestre şi comandant al Brigăzii 8 Artilerie Mixtă.
După predarea comenzii brigăzii şi-a desfăşurat activitatea în cadrul S.M.F.T.
A trecut în rezervă în anul 2007.


Gl.bg.dr. Damian Florinel: 19.09.2007 - 31.01.2013
 

Născut: 24 ianuarie 1958 în localitatea Câmpulung, judeţul Argeş.
Studii militare: a absolvit Liceului Militar „Ştefan cel Mare” în 1977, Şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Artilerie Terestră în 1980, Academia de Înalte Studii Militare în 1993. Şi-a perfecţionat continuu pregătirea urmând numeroase cursuri în ţară şi străinătate: Curs de brigadă (ROU/UK) - 1997, practică la trupe în mari unităţi şi unităţi / Armata Germaniei - 2000, Curs JOINT (UK/ROU) - 2003, Curs de Securitate Naţională (Israel) - 2007.
A participat la misiuni internaţionale: „STRONG RESOLVE 2002”, NATO LIVEX Germania - Polonia, în cadrul Comandamentului Aliat Întrunit, „DESERT LAKE 04” Polonia, în funcţia de locţiitor şef operaţii la Divizia Multinaţională, misiunea „IRAK FREEDOM” în anul 2005, ocupând funcţia de locţiitor şef operaţii în cadrul Diviziei Multinaţionale de Centru-Sud.
A primit următoarele decoraţii: „THE ARMY ACHIEVEMENT MEDAL” şi „THE ARMY COMMENDATION MEDAL” din partea SUA, Medalia de bronz - cea mai înaltă distincţie ce se poate acorda unui militar străin din partea Poloniei, Medalia „Pentru Misiune în Irak” din partea Coaliţiei.
În anul 2001 a obţinut titlul doctor în ştiinţe militare. În data de 01.12.2008 a fost avansat la gradul de general de brigadă.
După predarea comenzii brigăzii a fost numit în funcţia de Director pentru management la Grupul de Comandă din cadrul Comandamentului Forţelor Întrunite JFK HQ Napoli, Italia.
Gl.bg. Dascălu Gheorghe: 15.05.2002 - 01.07.2005

Născut: 16 iunie 1949 în localitatea Poiana Teiului, judeţul Neamţ.
Studii militare: după ce a termină cursurile liceului militar „Ştefan cel Mare” (1967), s-a înscris la Şcola Militară de Ofiţeri Activi, pe care a absolvit-o în 1970. Şi-a perfecţionat pregătirea la Academia Militară (promoţia 1978) şi printr-o serie de cursuri urmate în Germania, Canada şi la Colegiul Naţional de Apărare din Bucureşti.
A urcat treptele carierei militare de la comandant pluton până la comandant brigadă şi locţiitor şef direcţie în S.M.G.
A trecut în rezervă la date de 15.06.2005.
Legături utile
Ultima actualizare: 18.12.2017